Fundamentals
הרשמה מהירה לאתר

ההרשמה תאפשר קבלת עדכונים שוטפים למייל.

ההרשמה מהירה ואינה מחייבת הזדהות.

לכניסה לרישום מהיר לחצו כאן.

חישוב התשואה של תיק ההשקעות בלחיצת כפתור

חישוב תשואת תיק השקעות הוא מלאכה מייגעת הכרוכה באיסוף נתונים ועריכת חישובים שונים. כיצד נוכל לקבל את נתוני התשואה בלחיצת כפתור?

למעבר לסקירות לחצו על סמלי החברות

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אבגול ברבעון השלישי 2018 - צניחה ברווחיות הגולמית וברווח הנקי, ירידת מחירי הנפט מבשרת על שיפור.

בסקירה על תוצאות הרבעון השני דווחנו כי הנהלת החברה הזהירה שלמחיר העולה של הפוליפרופילן תהיה השפעה שלילית על תוצאות הרבעון השלישי, מה שאכן קרה.
עם זאת, בניתוח מעמיק יותר של תוצאות הרבעון השלישי והתיחסות ההנהלה ביחס לרבעונים הקרובים המגמה נראית חיובית יותר.
12/01/2019

תמצית הסקירה

 • אבגול סיימה את הרבעון השלישי בירידה תלולה ברווחיות הגולמית וברווח הנקי, בעיקר כתוצאה מעליה במחיר חומר הגלם העיקרי, פוליפרופילן.
 • הירידה התלולה במחיר הנפט אשר חלה מאז משפיעה ישירות על מחיר הפוליפרופילן ותשפר ככל הנראה ברבעונים הבאים את הרווחיות הגולמית.
 • במהלך 2018 עברה השליטה בחברה (65.72%) לידי קונצרן פטרוכימי בינלאומי, Indorma, בפרמיה של 50% על מחיר השוק הנוכחי.
 •  הפיגור בהעברת השינוי במחיר חוה"ג ללקוחות גורמת לתנודתיות רבה ברווחי החברה על בסיס רבעוני. נבחן מהי הרווחיות לאורך מספר שנים.

על אבגול  בקצרה

 

תחילה נרענן את הזכרון ביחס לפעילותה של אבגול אשר את פעילותה סקרנו מספר רב של פעמים (ראה קישורים בתחתית העמוד): החברה  מייצרת בד לא ארוג המשמש כמעט כולו (95%) ליצור מוצרי היגיינה, בעיקר חיתולים. לחברה 50-60 לקוחות מרכזיים, בהם שני לקוחות עיקריים: פרוקטר גמבל (44% מהמכירות ב-2017), וקימברלי קלארק (16%), ובנוסף לקוח גדול  נוסף, חברת  Essity השבדית  (פחות מ-10% ממכירות החברה).

 

על מנת להתאים את עצמה לביקושים של לקוחותיה הגדולים אבגול מקימה קווי יצור בכל רחבי הגלובוס. בינואר 2018 החל לפעול קו יצור בהודו, בספטמבר 2017 החל לפעול בישראל קו יצור נוסף בדימונה, ובסוף שנת 2016 החל לפעול קו יצור חמישי בארה״ב. בנוסף למדינות אלה פועלים מפעלים של החברה בסין וברוסיה. נכון לשנת 2017 כושר היצור של החברה מנוצל בשיעור של 90%.

בשלוש השנים 2015-2017 השקיעה החברה סך של 183 מ' דולר בהקמת קווי יצור. לאחר השלמת קווי היצור החדשים בארה"ב, דימונה, והודו חלה ב-2018 ירידה חדה בסכומי ההשקעה והיא הסתכמה בתשעת החודשים הראשונים של השנה ב-11.3 מ' דולר בהשוואה ל-41.8 מ' דולר אשתקד.

 

90%  מהסכמי היצור מתבססים על מחיר המותאם לעלות חומרי הגלם, בפיגור של רבעון. לטווח הארוך לשינוי במחיר חומרי הגלם המהווים כ-60% מעלות היצור (מזה כ-90% פוליפרופילן) השפעה נייטרלית על הרווחיות, אולם בפועל על בסיס הדיווח הרבעוני קיימת תנודתיות רבה; עליה רצופה במחיר הפוליפרופילן (המושפע מאד ממחיר הנפט) תגרום לעליה רצופה במחיר ללקוחות אך עליה זאת במחיר תהיה עדיין בפיגור של רבעון ביחס לעלות חומרי הגלם, ולכן תווצר ירידה רצופה ברווחיות הגולמית. השפעה הפוכה תהיה לירידה רצופה במחיר חומרי הגלם. כדי לעקוב אחר ה-Ebitda בניטרול השפעת השינוי במחיר חומר הגלם ושינוי המחיר בעקבותיו, מחשבת החברה  Underlying Ebitda המנטרל את השינויים האמורים ומאפשר לעקוב אחר הרווחיות והשינויים בה כתוצאה מפרמטרים אחרים - היקף פעילות, ושינויי מחיר ועלויות שאינם קשורים לעלות חומרי הגלם, כגון שינוי כללי במחיר ללקוחות, היקף ויעילות היצור, עלויות כח אדם, והוצאות תפעוליות.

 

ביולי 2018 השלימה Indorma, חברה בינלאומית בתחום הפטרוכימיה שבסיסה בתאילנד, את רכישת השליטה באבגול.  אינדורמה רכשה מהחברות HFH ומלאומי פרטנרס 65.72% ממניות אבגול במחיר של $1.62 למניה  ובתמורה כוללת של 314 מ' $. בשאר המניות מחזיק הציבור שלא שותף בחגיגה.

בהתחשב בכך שמחירה הנוכחי של מנית אבגול הוא $1.08 מחיר הרכישה גבוה ב- 50% ממחיר השוק הנוכחי. השאלה שצריכה לענין את בעלי המניות של אבגול מקרב הציבור היא האם אינדורמה תרכוש גם את מניות הציבור באבגול, מתי, ובאיזה מחיר. אם לשפוט על פי התנהגות המניה הציבור מאד סקפטי.

לתפקיד מנכ"ל החברה נכנס לאחרונה שחר רחים אשר כיהן כסמנכ"ל הכספים וכמשנה למנכ"ל. 

בשנה האחרונה ירדה מנית אבגול ב-4.6% ובשלוש השנים האחרונות עלתה ב-28.5%. כאמור לעיל, הציבור לא שותף בחגיגת רווחי ההון של HFH ולאומי פרטנרס.

 

תוצאות הרבעון השלישי 

 

להלן תמצית דוח רו"ה של אבגול לרבעון השלישי ולתשעת החודשים הראשונים של השנה, במליוני דולר (מקור: מצגת החברה):

 

[להגדלה/הדפסה לחצו על הטבלה]

 

 

 

 

עליה במכירות ובתפוקה

 

השורה העליונה דוקא הפגינה עוצמה: ברבעון השלישי עלו המכירות ב-14.9%, מזה עליה כמותית של 12.9%, ובתקופה ינואר-ספטמבר עלו המכירות ב- 17%, ומזה עליה כמותית של 11.5%.  

התפוקה ברבעון עלתה ב-14.5% ובתקופה ינואר-ספטמבר ב-12.2%, שיעורי גידול דומים לגידול הכמותי במכירות. הגידול בתפוקה נבע בעיקר מתחילת פעילותו המסחרית  של קו היצור בהודו בינואר 2018, ומהגברת התפוקה בקו היצור החדש בדימונה אשר החל לפעול בספטמבר 2017. כושר היצור שנוסף באמצעות קווי יצור אלה מאפשר לאבגול למצב את עצמה כספק ללקוחותיה בהודו, באמריקה הלטינית ולענות על הביקושים למוצרי החברה במזה"ת ובאירופה.

מכירות החברה במגזר הגאוגרפי "אחרים" הכולל את אמריקה הלטינית ואת הודו עלו ברבעון ב-48% והן היוו 21% מהמחזור לעומת 16% אשתקד.בתשעת החודשים הראשונים של השנה עלו מכירות מגזר "אחרים" ב-37% וחלקן במחזור עלה מ-16% אשתקד ל-19% השנה.

 

בצפון אמריקה, המגזר הגאוגרפי הגדול ביותר, עלו המכירות ברבעון השלישי ובתשעת החודשים הראשונים של השנה  ב-13.7%, וחלקו של האזור במכירות נשאר כ-47%.  במגזר גאוגרפי זה הורעו תנאי הסחר לאחר שהחברה נאלצה להפחית את מחיר המכירה לפרוקטר כתוצאה מהתחרות בה נתקלת פרוקטר בתחום החיתולים. 

בשיחת הועידה שקיימה החברה לאחר פרסום הדוחות אמר המנכ"ל הפורש של אבגול,  דוויד מילדרם, כי לקוחותיה הגדולים של החברה, פרוקטר אנד גמבל, קימברלי קלארק, ו-Essity השבדית הקטנה יותר, מאותגרים על ידי תחרות חריפה ממכירות און ליין.

 

ירידה חריפה ברווחיות הגולמית 

 

הרווחיות גולמית צנחה ברבעון מ- 21.4% אשתקד ל-14.3% השנה, ובתשעה חודשים מ-19.8% ל- 14.4%. בניטרול עלית מחיר חומרי הגלם חלה ירידה ברווחיות הגולמית, אך בשיעור נמוך יותר. 

הרווחיות הגולמית צנחה ברבעון ובמצטבר משלוש סיבות: עליה במחיר הפוליפרופילן אשר מועברת כאמור בפיגור של רבעון ללקוחות, תחילת הפעילות של קווי היצור החדשים בהודו, ובדימונה אשר לא הגיעו עדיין למיצוי כושר היצור וליעילות נדרשת, וירידה במחיר המכירה לפרוקטר בצפון אמריקה.

 

הוצאות התפעול

 

הוצאות שיווק ומכירה, הנהלה וכלליות ומחקר ופיתוח עלו אמנם בשיעור נמוך מהגידול במכירות (11% ברבעון, 7% במצטבר) אך השפיעו לרעה על הרווח התפעולי בהתחשב בירידה החדה ברווח הגולמי.

 

רווח תפעולי, Ebitda ו-Underlying Ebitda

 

ברווח התפעולי חלה צניחה של 36% ברבעון ו-43% במצטבר, וכן ירידה חדה ברווחיות התפעולית, הנובעים מהירידה החדה ברווחיות הגולמית ומהגידול בהוצאות התפעול.

ה-Ebitda המנטרל בעיקר את הוצאות הפחת היה ברמתו הנמוכה ביותר במונחי אחוז מהמחזור בחמשת הרבעונים האחרונים (ראה בתמצית דוח רו"ה למעלה), בעוד שה-Underlying Ebitda עלה ביחס לרבעון השלישי אשתקד ולשני הרבעונים שקדמו לרבעון הנוכחי.

הנתונים בניטרול השפעת השינוי במחיר חומרי הגלם בתשעת החודשים הראשונים של השנה מורים על ירידה של 8% ב- Underlying Ebitda וחלקו במחזור ירד באופן מתון יותר מ-18.1% אשתקד ל-14.2% השנה. 

 

להלן תמצית  דוח רו"ה חשבונאי באלפי דולר:

 

[להגדלה/הדפסה לחצו על הטבלה]

 

 

 

 

 

שורה תחתונה

 

 • ברבעון השלישי הגיע החברה לשיא של מכירות ותפוקה עקב הפעלת קווי היצור החדשים בארה"ב, הודו, וישראל ושיפור ביעילותם
 • מאידך, כתוצאה מעליה במחיר חומרי הגלם ופיגור בהעמסת עליה זאת על הלקוחות, עליה בהוצאות מכירה ושיווק, ועליה בהוצאות מימון, הרווח הנקי כמעט התאייד.
 • בטווח הקרוב, עקב הירידה החדה במחיר הנפט המתרחשת כיום והירידה צפויה במחיר הפוליפרופילן, נראה שברבעונים הקרובים תחול עליה ברווחיות הגולמית והתפעולית.
 • עם זאת, ברבעון הרביעי של 2017 רשמה החברה הטבת מס חד פעמית שבעתיה הסתכם הרווח הנקי ב-13 מ' דולר. על בסיס הרווח הנקי תהיה אפוא ברבעון אחרון של 2018 ירידה, כנראה חדה, ברווח הנקי.
 • קביעת הרווח המייצג של אבגול היא קשה בעיקר בגלל התנודתיות במחיר הפוליפרופילן. החברה אמנם מציגה Ebitda בניטרול התנודות במחיר המכירה ובעלות הנובעות משינוים במחירו, אולם יש לזכור כי תנודות אלה הן חלק מעסקיה של אבגול ולא ניתן להתעלם מהן.
 • הדרך הטובה ביותר היא לבחון את הרווחיות הגולמית לאורך זמן. בשנת 2015 היתה הרווחיות הגולמית 22.5%, ב-2016- 22.4%, ב-2017 - 18.5%, ובתשעת החודשים הראשונים של 2018 - 14.4%.שיעור משוקלל - 19.9%.
 • שווי השוק של אבגול נכון להיום הוא כ-1.18 מיליארד ש"ח, כ-320 מ' דולר.
 • על בסיס רווחי אבגול לתשעת החודשים שהסתימו ב-30.9.18 בגילום לשנתי (8.3 מ' דולר), נסחרת החברה במכפיל רווח גבוה מאד של 38.5, אולם אם נפעיל את הרווחיות הגולמית המשוקללת לשנים האחרונות, 19.9%, על הדוח לתשעת החודשים הראשונים של 2018, ונעשה שימוש בשיעור המס בתקופה זאת, יסתכם הרווח הנקי בגילום לשנתי בכ-25 מ' דולר ומכפיל הרווח יהיה סביר ביותר - 12.8. יש להדגיש כי מדובר על מכפיל רווח המבוסס על תרגיל חישובי בלבד, משום שאין כל בטחון שאכן הרווחיות הגולמית תחזור לרמה הגבוהה של 20%.
 • לסיכום, פעילות החברה רווית סיכונים עסקיים כתוצאה מהתלות הגבוהה בשני הלקוחות הגדולים, ובעיקר בפרוקטר, וכן סיכונים תפעוליים היות ובכל כמה שנים משקיעה החברה בקו יצור חדש.
 • רווח הון גדול יוכל להווצר רק אם אינדורמה תרכוש את מניות הציבור באבגול במחיר דומה למחיר דומה למחיר בו היא רכשה את השליטה באבגול.

סקירה זאת מהווה הבעת דעה בלבד, אינה בבחינת יעוץ להשקעה בניירות ערך, והכותב אינו בעל רישיון לייעוץ בתחומים הנסקרים.על כל החלטת השקעה להתקבל בהתחשב בנתוניו האישיים של כל משקיע.נכון למועד הסקירה הכותב  מחזיק  בניירות ערך הנסקרים (באגרות חוב דולריות של אבגול), ועשוי מפעם לפעם לקנות ולמכור ניירות ערך אלה.נתוני הסקירה נכונים למועד פרסומה.בקריאת הסקירה נותן הקורא את הסכמתו  לתנאי השימוש באתר.


 שימו לב לכפתורי הקישור לרשתות החברתיות. לייקים ושיתופים יתקבלו בברכה.

 

 

 

 

 

 

 

 

דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
תגובות
1. ברק (15/01/2019 13:31:58)
2. חנן צוויק (17/01/2019 23:17:49)
ראה סקירות נוספות על אבגול:
אבגול דוקא נהנתה עד כה מהמגיפה. האם זה ימשך?, 22/01/2021
אבגול תוצאות הרבעון השני, עוד על רכישת השליטה על ידי Indorama., 20/09/2018
אבגול לאחר עסקת הרכישה על ידי Indorma Ventures., 15/07/2018
מנית אבגול נסחרת במחיר הנמוך ביותר ב-52 השבועות האחרונים., 12/03/2018
אבגול ב-2015: זינוק בכל הפרמטרים עקב הירידה החדה במחיר הפוליפרופילן., 9/04/2016
אבגול במחצית הראשונה של 2015 - הפיגור בעדכון המחירים פועל לטובת החברה, בינתיים., 8/09/2015
HFH International, בעלת השליטה באבגול, מגדילה את החזקתה בחברה., 2/09/2015
אבגול מתכננת להקים קו יצור נוסף בדימונה בעלות של 60 מ' $., 1/09/2015
מה בדיוק קורה באבגול?, 27/06/2014
מעלות דרגה את אגרות החוב של אבגול בדרוג A עם אופק יציב.לאחר הירידה ב-2013, האם צפוי מפנה ב-2014?, 12/02/2014
דרונט בניית אתרים