Fundamentals
הרשמה מהירה לאתר

ההרשמה תאפשר קבלת עדכונים שוטפים למייל.

ההרשמה מהירה ואינה מחייבת הזדהות.

לכניסה לרישום מהיר לחצו כאן.

חישוב התשואה של תיק ההשקעות בלחיצת כפתור

חישוב תשואת תיק השקעות הוא מלאכה מייגעת הכרוכה באיסוף נתונים ועריכת חישובים שונים. כיצד נוכל לקבל את נתוני התשואה בלחיצת כפתור?

למעבר לסקירות לחצו על סמלי החברות

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

סנו - גם חברות "משעממות" לא מאכזבות.

לפני מספר שבועות התפרסם ראיון מענין במוסף כלכליסט עם יו"ר הדירקטוריון של חברת סנו, אלכס לנדסברג. אלכס הוא בנו של מייסד סנו ברונו לנדסברג ז"ל ואביו של יובל לנדסברג מנכ"ל החברה.
19/10/2020

הרקע לראיון (למעבר לראיון לחצו כאן) היה השפעת הקורונה על עסקיה של סנו. בעקבות המגיפה הציבור הגדיל את רכישתם  של חומרי נקיון ואלכוג'ל, ולכך היתה השפעה חיובית מאד על התוצאות העסקיות במחצית הראשונה של השנה. גם מנית סנו הושפעה מההתפתחויות, וטסה מתחילת השנה ב-50%, וב-5 השנים האחרונות עלתה מנית סנו בלא פחות מ-193%.

 

סנו נסחרת נכון למועד הסקירה בשווי שוק של כ -4 מיליארד ש"ח, שיא של כל הזמנים, וגבוה יותר מחברות ידועות אחרות מתחום מוצרי הצריכה כמו פוקס ( 3.3 מיליארד ש"ח), דלתא ( 1.6  מיליארד ש"ח), ורמי לוי ( 3.3 מיליארד ש"ח). למרות זאת, סנו לא נכללת באף אחד מהמדדים המובילים. זאת משום שהחברות הנכללות בהן משוקללות לפי שווי השוק של החזקות הציבור ולא לפי שווי השוק הכולל שלהן. 

 

הציבור מחזיק ב-14% בלבד ממניות סנו, משפחת לנדסברג מחזיקה ב-86%. אין משקיעים מוסדיים המחזיקים ב-5% ומעלה ממניות סנו. עפ"י נתוני אתר  Funder מחזיקות בחברה 96 קרנות נאמנות מניות בשווי כולל של 100 מ' ש"ח, כחמישית מהחזקות הציבור בחברה.

 

בעוד שחברות רבות הנסחרות בבורסה ובעלי השליטה בהן יוצאים מגדרם כדי להכנס למדדים המובילים, ובעלי השליטה מוכרים לשם כך מניות על מנת להגדיל את החזקות הציבור, דומה שמשפחת לנדסברג, החברה, והדירקטורים בסנו די אדישים למצב הנוכחי. החברה אינה מפרסמת מצגות, כלי מקובל להצגת נתונים לציבור המשקיעים ולאנליסטים תוך הצגת נקודות שהחברה רוצה להדגיש. לא מצאנו דוחות של אנליסטים על החברה, והיות ולא הונפקו על ידיה אגרות חוב לא מתפרסמים גם דוחות דירוג. התנהלות מול שוק ההון המזכירה חברה פרטית יותר מאשר חברה  ציבורית.

 

עם זאת, כשבוחנים את פעילותה של החברה, את התוצאות העסקיות ותזרים המזומנים, מתחילים להבין מדוע למשפחת לנדסברג אין נטיה להפרד ממניות סנו.

 

סנו הונפקה לראשונה לציבור בשנת 1982 כחברה לא גדולה, כחלק מגל ההנפקות המטורף והגיאות המטורפת לא פחות ששטפה אז את הבורסה, אשר שכנה עוד במשכנה הישן בפסאז' ברחוב אלנבי.

זה היה בתקופה העליזה של עליות חדות בבורסה, ושל מניות "אתא", "ירדן השקעות", "אמישר", של חברות מונפקות שעלו בעשרות אחוזים מיד לאחר ההנפקה, ושל מושגים ארכאיים כמו "קונים בלבד" "מוכרים בלבד" "שערים משתנים" ו"ת.ב.מ" (תנודה בלתי מוגבלת), מושגים  שפעילי שוק ההון של היום בודאי לא שמעו עליהם.

שלא כחברות אחרות שהונפקו אז וכבר לא קיימות היום, סנו היתה כבר אז חברה רצינית, אבל מי האמין אז שהיא תגיע לשווי של 4 מיליארד ש"ח, וזאת לאחר ששילמה דיבידנדים במזומן של מאות מליוני ש"ח?

 

סנו  מזוהה בעיקר עם חומרי ניקוי, אולם אלה מהווים רק מחצית ממחזור המכירות שלה.במחצית הראשונה של 2020 התחלקו מכירות החברה כך: מוצרי ניקוי ואחזקת הבית - 49%, טואלטיקה וקוסמטיקה (קרליין) - 21%, מוצרי נייר (נייר טואלט, מגבונים וכד') - 18%, אחרים (שקיות אשפה ומזון, מטליות ספוגים, כלים חד פעמיים וכד') - 12%.

במחצית הראשונה של השנה עלו מכירות החברה על גלי הקורונה בכ-12%.כ-60% מהעליה במכירות נבעה ממגזר מוצרי הניקוי בעקבות השפעת הקורונה. גם במגזרים האחרים חלה עליה, עם כי מתונה יותר, למרות הסגר הארוך של מרץ-מאי.

המכירות ליצוא, בעיקר לרומניה, הסתכמו במחצית בכ- 88 מ' ש"ח, כ-10% מסך המחזור.

 

החברה נטועה היטב בתחומי פעילותה, עם פלחי שוק משמעותיים ויציבים, למרות תחרות עזה מול ענקים בינלאומיים ומקומיים. בתחום הותיק של מוצרי ניקוי ואחזקת הבית לחברה פלח שוק של  38%, אך גם בתחומים ה"צעירים" יותר לחברה פלחי שוק מרשימים -בתחום הטואלטיקה והקוסמטיקה - 24%, ובתחום מוצרי הנייר - 14%.

 

להלן דוח רו"ה של סנו למחצית השנה הראשונה באלפי ש"ח:

 

 

 

 

המכירות עלו במחצית השנה ב-11.7%, וברווחיות הגולמית חל שיפור מ-37.6% ל-40%. השיפור מוסבר ע"י החברה כנובע מצעדי התיעלות והוזלה במחיר חומרי הגלם. ניתן עם זאת בהחלט להניח כי לשיפור ברווחיות הגולמית יש גם קשר לעליה במכירות מוצרי הניקוי והאלכוג'ל.לא ברורה העליה החריגה בהוצאות הנהלה וכלליות, והחברה לא ספקה הסבר לכך.

 

להלן תוצאות השנים 2017-2019 (ללא השפעת הקורונה): 

 

 

 

בשנים אלה עלו מכירות החברה בשיעור שנתי של 4.5%, עם רווחיות גולמית יציבה של כ-38% ורווח נקי של כ-10% מהמחזור. 

 

החברה מייצרת מזומנים בהיקפים העולים על הרווח הנקי - 186 מ' ש"ח ב-2019, 157 מ' ש"ח ב-2018, ו-169 מ' ש"ח ב-2017. תזרים המזומנים החופשי לשנת 2019  לאחר השקעה ברכוש קבוע  הסתכם ב-153 מ' ש"ח.

בשנים 2017-2018 רכשה החברה כ-70 דונם בעמק חפר בהשקעה של כ-177 מ' ש"ח. מדובר בהשקעה חריגה וחד פעמית כך ששנים אלה אינן מייצגות. יש לציין כי מטרת הרכישה לא הובהרה והחברה ציינה בדוחותיה כי היא שוקלת תכניות פיתוח לקרקעות אלה.

במחצית הראשונה של 2020 הסתכם תזרים המזומנים מפעילות שוטפת ב-91 מ' ש"ח. התזרים החופשי הסתכם ב-73 מ' ש"ח.

 

סך המאזן ל-30.6.20 הסתכם ב-1.77 מיליארד ש"ח, הממומן כמעט כולו מהון עצמי של  1.35 מיליארד ש"ח, 76% מסך המאזן (!).

לחברה אין חוב פיננסי, ונכון ליוני 2020  היו לחברה נכסים נזילים בהיקף של 512 מ' ש"ח. נכסיה הנזילים של החברה מושקעים במשך שנים באופן סופר שמרני בפקדונות בלבד. החל מיולי 2019 החלה החברה להשקיע בניירות ערך סכום של 60 מ' ש"ח בלבד, באמצעות מנהלי תיקים.

 

בשנתיים האחרונות חלקה החברה דיבידנד במזומן בסך שנתי של 43 מ' ש"ח, תשואת דיבידנד של כ-1%.

 

על בסיס הרווח בשנה שהסתיימה ביוני 2020 נסחרת סנו במכפיל רווח של 22.7, ואם נרצה להיות שמרנים יותר, מכפיל הרווח על בסיס רווחי 2019, שנה ללא קורונה, הוא 27. בהתחשב בנכסים הפיננסיים של החברה המכפילים נמוכים קצת יותר - 19.8 ו-23.6 בהתאמה.


סקירה זאת מהווה הבעת דעה בלבד, אינה בבחינת יעוץ להשקעה בניירות ערך, והכותב אינו בעל רישיון לייעוץ בתחומים הנסקרים.על כל החלטת השקעה להתקבל בהתחשב בנתוניו האישיים של כל משקיע.נכון למועד הסקירה הכותב אינו מחזיק  בניירות ערך הנסקרים, ועשוי מפעם לפעם לקנות ולמכור ניירות ערך אלה.נתוני הסקירה נכונים למועד פרסומה.בקריאת הסקירה נותן הקורא את הסכמתו  לתנאי השימוש באתר.


 שימו לב לכפתורי הקישור לרשתות החברתיות. לייקים ושיתופים יתקבלו בברכה.

 

 

 

 

דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובה
ראה סקירות נוספות על סנו:
סנו רבעון שלישי 2020 - רווחי החברה ממשיכים לעלות, אך מנית סנו דוקא יורדת., 28/12/2020
סנו - סטגנציה בפעילות אך זינוק ברווחים., 3/11/2017
סנו בשנת 2011 - המשך מגמת העליה במכירות לצד הירידה ברווח התפעולי., 12/04/2012
דרונט בניית אתרים