Fundamentals
הרשמה מהירה לאתר

ההרשמה תאפשר קבלת עדכונים שוטפים למייל.

ההרשמה מהירה ואינה מחייבת הזדהות.

לכניסה לרישום מהיר לחצו כאן.

חישוב התשואה של תיק ההשקעות בלחיצת כפתור

חישוב תשואת תיק השקעות הוא מלאכה מייגעת הכרוכה באיסוף נתונים ועריכת חישובים שונים. כיצד נוכל לקבל את נתוני התשואה בלחיצת כפתור?

למעבר לסקירות לחצו על סמלי החברות

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GrafTech International - נסחרת במכפיל רווח של ...4.3, ומה (היה) הקשר שלה לראש הממשלה וגם לרכבים היברידיים.

תשומת לבנו לגרפטק אינטרנשיונל התעוררה בעקבות הפרסומים הרבים ביחס להחזקותיהם בעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו ובני דודיו ממשפחת מיליקובסקי בחברת הבת שלה Seadrift (מה שיכונה מאוחר יותר "פרשת הצוללות").כשבחנו את דוחות החברה התברר לנו כי גרפטק היא חברת ענק הנסחרת בשווי שוק של 3.6 מיליארד דולר, אשר נוסדה עוד בשנת 1886. גרפטק פועלת בשוק תנודתי, ונסחרת כיום במכפיל רווח חריג ביותר.
23/04/2019

Graftech מייצרת אלקטרודות גרפיט (גרפיט הוא אחד הסוגים של פחמן מוצק) המשמשות ביצור של פלדה על ידי מיחזור והתכה של גרוטאות מתכת של חלקי מכוניות, מדיחי כלים ומקררים ישנים ועוד, וכן חלקי מתכת שנותרו מתהליכי יצור שונים. מדוחות החברה עולה כי עלות אלקטרודות גרפיט מהווה 1%-5% בלבד מסך עלות יצור פלדה  אולם השימוש בהן הוא הן הדרך היחידה בה ניתן להשיג מוליכות חשמלית גבוהה ויכולת עמידה בטמפרטורות הגבוהות הנוצרות בתהליך ההתכה של גרוטאות המתכת והיצור של פלדה מסוג  EAF  (קיצור של electric arc furnace). יש לציין כי EAF הוא גם הסימול של מנית גרפטק ב-NYSE.

 

להלן גרף התנהגות מנית EAF בחודשים האחרונים (מקור: www.finviz.com) :

 

EAF GrafTech International Ltd. daily Stock Chart

 

כנאמר בכותרת, גרפטק נסחרת במכפיל רווח נמוך ביותר של 4.3, אלא שבניגוד לחברות צמיחה הנסחרות במכפילים גבוהים מאד ומהן נדרש לעמוד בתחזיות הצמיחה או לצנוח, כל מה שנדרש מגרפטק כדי שתסחר במכפיל "נורמלי" הוא לחזור על התוצאות הפנטסטיות של 2018.

 

 היקף היצור העולמי של  פלדה מסוג EAF  בשנת 2017 הסתכם ב- 394 מ' MT (מטריק טון), והיווה קרוב ל-50% מסך יצור הפלדה העולמי (ללא סין). תהליך היצור של פלדת EAF  גמיש באפשרויות היצור שלו משום שניתן לייצרו כאמור מגרוטאות של מתכת או מסוגים מסוימים של ברזל, ולכן ידידותי יותר לסביבה.

 

מאז שנות השמונים ועד לשנת 2011 קצב הגידול של יצור פלדת EAF היה  3.5% לשנה,מהיר יותר מקצב הגידול של סוגי הפלדה האחרים. בין השנים 2011 -2016 נוצר בעולם עודף יצור של פלדה כתוצאה מכניסה מסיבית של יצרנים סיניים בשיטת יצור פלדה אחרת,B.O.F, תהליך שהוא פחות ידידותי לסביבה, תוך שימוש באלקטרודות שונות המתאימות לסוג זה של פלדה. מגמה זאת הופסקה החל משנת 2016 כתוצאה מהתערבות הממשל הסיני אשר פעל לריסון היקף יצור הפלדה בגלל עודף ההצע שנוצר, וכן על מנת למנוע השפעות שליליות לסביבה. תהליך מקביל בסין הוא של מעבר מיצור פלדה בשיטת BOF ליצור בשיטת EAF. סך היצור בסין של פלדה בתהליך EAF הסתכם ב-2018 בכ- 90-100 מ' MT, וכזכור בשאר העולם הסתכם היצור בכ-400 מ' MT.כפי שנראה בהמשך הסקירה, העננה של הרחבת היצור ע"י יצרנים סיניים יוצרת אי-ודאות ביחס לעודף הצע של פלדה ובעקבות כך גם לביקוש לאלקטרודות המיוצרות על ידי גרפטק.

 

כושר היצור הכולל של אלקטרודות גרפיט, ללא סין, מוערך על ידי החברה ב- 800-850 אלף MT, כאשר 90% ממנו מנוצל, לאחר שבשנים 2014-2016 נסגרו או הושבתו באופן קבוע אתרי יצור של כ-200 אלף טון (כולל מפעל שהושבת על ידי החברה) כתוצאה מהעליה בהיקף יצור הפלדה שאינו עושה שימוש באלקטרודות גרפיט על ידי הסינים, וירידה בביקוש להן בעקבות כך.

כושר היצור הנוכחי של החברה היה ב-2017 167 אלף טון ולאחר פעולות יעול גדל ב-20% ל- 202 אלף טון כיום.במידת הצורך יכולה החברה להגדיל את כושר היצור בעוד 28 אלף טון נוספים במפעל המושבת כעת. כושר יצור פוטנציאלי זה של 230 אלף MT זהה לכושר היצור של המתחרה העיקרי, החברה היפנית Showa Denko. היצרניות המובילות הנוספות הן Graphite India עם כושר יצור של 98 אלף טון, Tokai Carbon היפנית עם כושר יצור של 96 אלף טון, ו-Heg ההודית גם היא עם 80 אלף טון. חמש חברות אלה מחזיקות בכ-85% מכושר היצור של אלקטרודות הגרפיט מחוץ לסין.

סין ייצרה אלקטרודות המיועדות ליצור פלדה בשיטת BOF, סוג שאינו מתחרה באלקטרודות גרפיט, אולם היות והמגמה בסין היא לעבור לפלדה בתהליך יצור של EAF המגמה שם היא לייצר גם אלקטרודות גרפיט.

 

גרפטק מחזיקה בכל המניות של החברה הבת Seadrift. בחברה זאת החזיקו בעבר נתן ודוד מיליקובסקי ונתניהו באמצעות חברת האחזקה NMDM עד לרכישת הבעלות המלאה בה על ידי גרפטק ב-2010.  סידריפט מייצרת סוג של דלק יחודי, Needle coke, המהווה חומר גלם עיקרי ביצור אלקטרודות גרפיט. בגלל חשיבותו ביצור האלקטרודות נקבע מחירן על פי spread מסוים ביחס למחיר ה-Needle coke.

בשנים האחרונות גבר הביקוש לתזקיק  זה גם לצורך יצור של בטריות ליטיום לרכבים היברידיים, כתוצאה מהעליה בביקוש לשימוש ב- Needle coke המחיר לטון שהיה עד לשנת 2017 כ-$1,500 זינק ב-2018 ל-$3,000.

 

עד לשנת 2010 החזיקה גרפטק בכ-20% ממניות סידריפט ובאותה שנה רכשה את יתרת המניות על מנת לשלוט באספקה סדירה של Petroleum Needle coke. רכישת הבעלות המלאה בחברה Seadrift מאפשרת לחברה אינטגרציה ורטיקלית העונה על 70% מהכמות הנדרשת של Needle coke ליצור אלקטרודות הגרפיט. את יתרת החומר רוכשת החברה מספקים חיצוניים. גרפטק היא החברה היצרנית היחידה של אלקטרודות גרפיט הנהנית מאינטגרציה ורטיקלית כזאת. 

 

 רכישת סידריפט מאפשרת הסכמי אספקה לטווח ארוך

 

לאחר שהבטיחה לעצמה אספקה בטוחה של חומר הגלם הקריטי המשמש ביצור אלקטרודות הגרפיט, Needle coke, גרפטק החלה ליישם אסטרטגיה של הסכמי אספקה לטווח ארוך על בסיס עסקאות מסוג Take or Pay המהוות כ-65% מסך המכירות בשנים הקרובות. בעסקאות אלה על הלקוח לקנות את הכמויות להן התחייב במחירים שסוכמו, או לשלם סכומים מהותיים ביותר המהווים 50% עד 70% מיתרת ההתחיבות בגין הכמויות שלא נרכשו על ידו. על מנת להבטיח את עמידתם של הלקוחות בהסכמים אלה מקבלת החברה ערבויות בנקאיות, ערבויות מחברת האם של הלקוח או בטחונות אחרים.

מיצובה של החברה כאחת הספקיות הגדולות ויכולתה של החברה כתוצאה משליטתה הורטיקלית בסידריפט להתחייב לאספקה אמינה לטווח ארוך במחירים קבועים של אלקטרודות הגרפיט מעניקה לחברה יתרון תחרותי. כמו כן הסכמי האספקה לזמן ארוך מבטיחים לה מכירות במחירים הנוכחיים ומייצבים את עסקיה.

 

 הכמויות והמחירים של הסכמים אלה לשנים הקרובות מפורטים להלן (המקור לטבלאות בסקירה זאת הוא דוחות ומצגות החברה. להגדלה או הדפסה לחצו על התמונה) :

 

 

 

 

להלן נתוני מכירות ויצור  לשנים 2016 -2018 :

 

 

 

 • הכמות הנמכרת עלתה בשנים האחרונות וצפויה להמשיך ולעלות גם ב-2019. במקביל עלתה גם הכמות המיוצרת.
 • כושר היצור ב-2018 נוצל במלואו ויגדל ב-2019 ל-202 אלף טון, ללא המפעל המושבת בסיינט מריס.
 • הנתון בעל המשמעות הגדולה הוא כמובן המחיר הממוצע לטון שזינק ב-2018.
 • כתוצאה מהתנודתיות בשוק בשנים האחרונות הגיעו המחירים בשנת 2016 לשפל של כ-$2,000 ובמחצית השניה של 2018 טפסו למחיר של $12,500 לטון. המחיר הממוצע לטון אלקטרודות היה בשנת 2018 $10,100 והמחירים בעסקאות לטווח ארוך הם $9,700 בממוצע. 

להלן היסטורית המחירים של מוצרי החברה :

 

 

כפי שניתן לראות המחירים ב-2018 ואילך חריגים ביותר ביחס לשנים הקודמות, וימשיכו להיות כאלה לכמויות המהוות כ-70% הממוצע שנתי מהמכירות בשנת 2018 לשנים 2019-2022.

 

תוצאות שנת 2018

 

  

 

המכירות בשנת 2018 עלו פי 3.4 בעיקר עקב הזינוק במחיר לטון (ראה לעיל) וכן עקב עליה של כ-7% בכמות שנמכרה.

עלות המכר עלתה אמנם בשיעור נמוך בהרבה מהגידול במכירות, והגיעה לרווחיות גולמית של 62.7%, אולם בעלות המכר לטון חלה עליה של 42% מ-$2,683 ב-2017 ל-$3,814. דו"חות החברה אינם מפרטים את עלות המכר ואת הסיבות לעליה בעלות לטון, אולם נראה כי עיקר העליה נובע מהעובדה שהחברה רוכשת כ-30% מהצריכה של התזקיק Needle coke שמחירו עלה מספקים חיצוניים.

 

בעלות

 

ב-15 באוגוסט 2015 הפכה גרפטק לחברה בת בבעלות מלאה של Brookfield Asset Management Inc , חברת אחזקות הנסחרת בשווי שוק של 4.1 מיליארד דולר, אשר רכשה את כל מניות החברה שהיתה אז ציבורית מכל בעלי המניות.

שלוש שנים מאוחר יותר, באפריל 2018, חזרה גרפטק להיות חברה ציבורית כאשר ברוקפילד בצעה הצעת מכר לכ - 38 מ' מניות, 12.6% ממניות גרפטק, במחיר של $15 למניה, ומאוחר יותר, באוגוסט 2018 מכרה ברוקפילד  23 מ' מניות נוספות במחיר של $20 למניה ובמקביל רכשה גרפטק עצמה מברוקפילד כ-11.7 מ' מניות במחיר של $19.25 למניה. לאחר פעולות אלה מחזיקה ברוקפילד ב-79% ממניות החברה.

בתחילת מרץ פורסמה על ידי ברוקפילד הצעת מכר נוספת לכ-20 מ' מניות גרפטק במחיר של $14.36 - נמוך ממחיר הצעת המכר האחרונה , $20, ואף מהצעת המכר הראשונה, $15. בעקבות הודעה זאת צנחו מניות החברה בקרוב ל-15% וברוקפילד נאלצה לבטל את המהלך. 

 

שורה תחתונה

 

 • שוק הפלדה לו מספקת גרפטק אלקטרודות ידע בשנים האחרונות תהפוכות - עליה בהיקף היצור הסיני שלא עשה שימוש באלקטרודות גרפיט גרם לסגירת אתרי יצור ולירידה חדה במחירן עד ל-$2,000 בשנת 2016.
 • לאחר שחל צמצום ביצור הסיני, חל גידול בביקוש לאלקטרודות גרפיט המשמשות ביצור פלדה במערב. מאידך העליה ביצור בטריות ליטיום לרכבים היברידיים גרמו לגידול בביקוש לחומר הגלם העיקרי המשמש ביצורן, Needle coke.
 • שני  מהלכים אלה יצרו סביבת מחירים עולה לאלקטרודות גרפיט ולעליה דרמטית במחירן, עד לשיא של $12,500. עקב כך הגיעה החברה בשנת 2018 לרווחים דמיוניים.
 • גרפטק נסחרת במכפיל רווח בלתי נתפס בגלל חוסר האמון של השוק בכך שהמחירים הנוכחיים של האלקטרודות ימשיכו להתנהג כפי שהם מתנהגים כיום. מדובר במחירים חריגים ביותר שלא היו קיימים בעבר, והאפשרות שהסינים יחדשו את יצור הפלדה בהיקפים גדולים ויגבירו במקביל גם את יצור אלקטרודות גרפיט מרתיעה את המשקיעים.
 • היצרניות הגדולות האחרות של אלקטרודות גרפיט נסחרות אף הן במכפילים נמוכים דומים, כלומר, ביחס לענף לא מדובר במחיר מציאה.
 • לגרפטק יתרון על פני המתחרות בגלל העובדה שהיא מייצרת לעצמה 70% מהצריכה של חומר הגלם העיקרי, Needle coke. בכך מוזילה החברה את עלות היצור, ומאפשרת להציע ללקוחות עסקאות אספקה לטווח של כמה שנים במחיר קבוע, הדומה למחיר הממוצע לטון ב-2018. לעצמה מבטיחה החברה מכירות במחירים גבוהים.
 • עם זאת, החברה חשופה עדיין לעליה נוספת במחיר ה- Needle coke ביחס ל-30% מהיצור. כאמור לעיל, העליה בעלות היצור לטון ב-2018 מקורה ככל הנראה באותה חשיפה.
 • לאחרונה שינו שני אנליסטים את המלצתם לגרפטק שינוי כפול מ-Buy ל-Sell. בדצמבר שינתה Vertical Group את המלצתה והורידה את מחיר המטרה למנית גרפטק מ-$29 ל- $9 וציינה שהיא "אגרסיבית" במכירות בחסר על המניה, מה שמעורר ספקות ביחס להמלצה זאת. הסיבה - מחירי אלקטרודות גרפיט נמצאים לטענתה בירידה כתוצאה מהעלאה בכושר היצור. לפני מספר ימים שינתה Citigroup את המלצתה והורידה את מחיר המטרה מ-$17 ל-$12. הסיבה - מחירי אלקטרודות הגרפיט המיוצרות בסין יורדים יותר מהר משחשבה Citigroup קודם לכן. כתוצאה משינוי אחרון זה צנחה ב-22 באפריל מנית גרפטק בכ-10% למחיר של $12.4 הדומה למחיר המטרה, לאחר שבשנה האחרונה כבר ביקרה המניה במחיר של $24.
 • הסכמי האספקה לטווח ארוך מגינים על החברה למספר שנים מפני ירידה דרמטית המחיר האלקטרודות, אולם כידוע שוק המניות מבסס את מחירי המניות על ציפיות. 
 • חברה מענינת, אך עם סיכונים ותנודתיות גבוהים. 

סקירה זאת מהווה הבעת דעה בלבד, אינה בבחינת יעוץ להשקעה בניירות ערך, והכותב אינו בעל רישיון לייעוץ בתחומים הנסקרים.על כל החלטת השקעה להתקבל בהתחשב בנתוניו האישיים של כל משקיע.נכון למועד הסקירה הכותב מחזיק בניירות ערך הנסקרים, ועשוי מפעם לפעם לקנות ולמכור ניירות ערך אלה.נתוני הסקירה נכונים למועד פרסומה.בקריאת הסקירה נותן הקורא את הסכמתו  לתנאי השימוש באתר.


 

 

דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
ללא מדרגים
הדפסהוסף תגובהצור קשר עם עורך האתר.
דרונט בניית אתרים